ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ ΞΑΝΘΗΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Οι μαθητές της Ε τάξης του σχολείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος της κοινωνικής και πολιτικής αγωγής και συγκεκριμένα της ενότητας  «Μαθαίνω για τα δικαιώματά μου», συνέταξαν επιστολές προς τον Δήμαρχο Ξάνθης, αναφέροντας τα προβλήματα που συναντούν στην καθημερινότητά τους. Τις επιστολές παρέδωσαν στον Δήμαρχο Ξάνθης κ.Στράτο Κοντό, ο οποίος τους δέχτηκε στο γραφείο του και συνομίλησε μαζί τους. Στη συνέχεια οι μαθητές/ήτριες επισκέφθηκαν την αίθουσα του Δημοτικού συμβουλίου, κάθισαν στα έδρανα των δημοτικών συμβούλων και ενημερώθηκαν για τη λειτουργία του, από τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου κ.Δρεμσίζη Ιωάννη. Τα παιδιά υποδέχθηκε στο Δημαρχείο και η κ.Γιάνναρου Ελένη, αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου Ξάνθης. Ευχαριστούμε τον Δήμαρχο Ξάνθης, τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου, την Αντιδήμαρχο Παιδείας και όλους τους δημοτικούς υπαλλήλους για την υποδοχή και τη δυνατότητα που έδωσαν στους/στις μαθητές/ήτριες να εκφράσουν τους προβληματισμούς τους για τα προβλήματα του Δήμου.