ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΓΛΩΣΣΩΝ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

“UNITED IN DIVERSITY”

Με αφορμή τον χθεσινό εορτασμό για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών με τους μαθητές των τμημάτων Ε2 και ΣΤ2 μιλήσαμε για την Ευρώπη, τα κράτη μέλη της και τις γλώσσες των κρατών-μελών της. Σκεφτήκαμε και ανταλλάξαμε απόψεις για την πολυπολιτισμικότητα, την πολυγλωσσία και την ενότητα. Διαβάσαμε για την προσπάθεια της Ευρωπαϊκής Ένωσης να προωθήσει την εκμάθηση ξένων γλωσσών από μικρή ηλικία με στόχο οι μαθητές να μπορούν να επικοινωνούν ικανοποιητικά σε δύο τουλάχιστον ξένες γλώσσες όταν αποφοιτούν από τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Αναλογιστήκαμε γιατί είναι σημαντικό να γνωρίζουμε και άλλες γλώσσες πέραν της μητρικής μας και σε ποιους τομείς της ζωής μας μπορεί η γνώση μίας άλλης γλώσσας να μας βοηθήσει να χτίσουμε ένα λαμπρότερο μέλλον. Τέλος, ψάξαμε στο διαδίκτυο για να βρούμε πως λένε το «Γεια!» σε άλλες γλώσσες και φτιάξαμε με αυτές τις λέξεις μία αφίσα για να γιορτάσουμε την ενότητα μέσω της διαφορετικότητας.