Μια φορά κι έναν καιρό … τα εκτάκια μας υιοθέτησαν τα πρωτάκια μας.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Πρόκειται για τον θεσμό υιοθεσίας παιδιών της πρώτης δημοτικού από εκείνα της έκτης δημοτικού. Ένας θεσμός που λειτουργεί σαν “αντίδοτο” στον σχολικό εκφοβισμό.

Λίγες μέρες μετά το άνοιγμα των σχολείων οι μεγάλοι μαθητές υιοθέτησαν τους μικρούς μαθητές έπειτα από κλήρωση που έγινε για την αντιστοιχία παιδιού ένα προς ένα (Επ! Παίζουμε δίκαια πάντα εμείς παιδιά). Τα εκτάκια πλησίασαν τα μικρά μας με μπαλόνια και ζωγραφιές κι ανέλαβαν δράση.  Συμφώνησαν να βοηθούν, να καθοδηγούν και να προστατεύουν τα μικρά μας καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Αχ! Τυχερά πρωτάκια ακόμη μια αγκαλιά θα σας περιμένει..μια αγκαλιά που ξέρει να αγαπά, να προστατεύει και να δίνει χαρά..

Και κάπως έτσι το ταξίδι του σχολείου γίνεται ομορφότερο, ασφαλέστερο και φυσικά λίγο πιο παραμυθένιο.