Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία τιμάται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου. Η Ημέρα αυτή δίνει την ευκαιρία στις κυβερνήσεις , στους οργανισμούς και στις κοινωνίες να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία.

Το σχολείο μας που είναι ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένο σε θέματα αναπηρίας, όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος , τίμησε την συγκεκριμένη ημέρα. Φέτος, όμως, για πρώτη φορά προσκληθήκαμε από το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Ξάνθης να συμμετάσχουμε σε ένα αντάμωμα στην κεντρική πλατεία της πόλης μας και να παίξουμε, να ζωγραφίσουμε και να τραγουδήσουμε μαζί τους.

Οι μαθητές της ΣΤ και της Α τάξης που συμμετείχαν χάρηκαν ιδιαίτερα αυτήν την σύμπραξη με τους νέους του Ε.Ε.Ε.ΕΚ.   και ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα αναπηρίας με τρόπο βιωματικό.