Επίσκεψη της Α τάξης στο Μουσείο και Ακαδημία Παιδικής Τέχνης στη Συδινή

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α τάξης είχαν μια θαυμάσια εμπειρία καθώς επισκέφτηκαν το Παιδικό Μουσείο ΟΙΚΟΥΜΕΝΗ.

Συμμετείχαν  στο βιωματικό εργαστήρι με αλεύρι και ζυμάρι.

Καταρχήν, μπήκαν σε ένα χώρο που είναι γεμάτος χρώματα και εικόνες, καθώς φιλοξενούνται εκεί  έργα παιδιών από 156 χώρες του κόσμου .

Έπειτα,μέσα από την προβολή διαφανειών έμαθαν την ιστορία του ψωμιού και γνώρισαν την τέχνη με το ψωμί και με την ψίχα του ψωμιού. Ύστερα, έπλασαν γλυπτά με το ζυμάρι και διακόσμησαν το δικό τους ψωμί, που το έψησε η κυρία Λίτα και μας το έδωσε να το φάμε στο σχολείο. Ήταν το νοστιμότερο ψωμί που φάγαμε ποτέ!

Μέχρι να ψηθεί το ψωμάκι , ζωγράφισαν τα παιδιά στο αλεύρι πάνω στο τραπέζι με τα δάχτυλα.

Μέσα από αυτήν την τέχνη δώσαμε την ευκαιρία στα παιδιά να διοχετεύσουν την ενέργειά τους, να επικοινωνήσουν με τους άλλους και με το περιβάλλον,να εκφραστούν εικαστικά. Αποχωρήσαμε ανανεωμένοι και ψυχικά ικανοποιημένοι!