«Ο μικρός Εθελοντής»

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ «Ο μικρός εθελοντής»

Η Β΄ τάξη ολοκλήρωσε τον  3ο θεματικό κύκλο Εργαστηρίων δεξιοτήτων

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ –  ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ με θέμα «Ο μικρός Εθελοντής».

Στο πλαίσιο των προγραμματισμένων δράσεων , οι μαθητές της Β΄ τάξης κινητοποίησαν μαθητές και γονείς με το σύνθημα «Συγκεντρώστε καπάκια, είναι για καλό σκοπό». Η ανταπόκριση ήταν ενθουσιώδης  και πολύ μεγάλη  ποσότητα καπακιών συγκεντρώθηκε και παραδόθηκε στους εκπροσώπους του Σωματείου Ατόμων με Αναπηρία της Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης .

Την Πέμπτη 5/5/2022 οι μαθητές μας υποδέχτηκαν  στην αυλή του σχολείου εθελοντές του Ζωοφιλικού Συλλόγου «Αδέσποτοι Φίλοι Ξάνθης». Οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με τις αιτίες ύπαρξης μεγάλου αριθμού αδέσποτων ζώων στην πόλη , τις υποχρεώσεις  του ανάδοχου μικρού ζώου , αλλά και τους τρόπους προστασίας μας από προσέγγιση ή επίθεση αδέσποτου σκύλου.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με το όραμα υιοθεσίας ενός αδέσποτου ζώου, την επόμενη σχολική χρονιά .

Ευχαριστούμε θερμά τους εθελοντές των «Αδέσποτων Φίλων Ξάνθης» !

Την Παρασκευή 6/5/2022 ολοκληρώσαμε τις εθελοντικές μας δράσεις με τον πιο όμορφο τρόπο! Οι μαθητές φύτεψαν λουλούδια σε μικρές ζαρτινιέρες , τα οποία θα φροντίζουν καθημερινά . Το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο και τα παιδιά ένιωσαν τη χαρά της συνεργασίας και  της υπευθυνότητας !

Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς των μαθητών μας για την πολύτιμη στήριξή τους σε κάθε δράση μας !