Επίσκεψη στο στούντιο ήχου του Αντώνη Μουσαδέ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Τη Πέμπτη 2 Ιουνίου η Στ2 τάξη του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης επισκέφθηκε το στούντιο μουσικής του Αντώνη Μουσαδέ γνωστού μουσικού και τραγουδοποιού της πόλης μας.

Τα παιδιά γνώρισαν τη διαδικασία ηχογράφησης ενός τραγουδιού και με την καθοδήγηση του κ. Μουσαδέ ηχογράφησαν το τραγούδι του ξανθιώτη φιλόλογου και μουσικού Γιώργου Φρατζολά “το τραγούδι του ξένου” που θα χρησιμοποιήσουν στο φινάλε του θεατρικού τους στο τέλος της σχολικής. Έτσι θα κλείσουν με τον αρτιότερο τρόπο την παράστασή τους “Το αγόρι στο θεωρείο” της Αγγελικής Δαρλάση που μιλά για τη ζωή ενός πρόσφυγα από την Μικρά Ασία αλλά και τη ζωή κάθε πρόσφυγα στο δρόμο για ένα καλύτερο μέλλον.

Τα παιδιά και η δασκάλα τους ευχαριστούν για την γενναιόδωρη προσφορά γνώσεων και χρόνου από τον κ. Μουσαδέ και κρατούν στη μνήμη και την καρδιά τους αυτή την επίσκεψη σαν μια ακόμη βιωματική εμπειρία της σχολικής ζωής.