Επίσκεψη της Δ΄ τάξης στον Ιερό Ναό των Αγίων 12 Αποστόλων Ξάνθης.

ΔΙΑΦΟΡΑ

Την Παρασκευή 12 Απριλίου οι μαθητές της Δ΄ τάξης επισκέφτηκαν τον Ιερό Ναό των 12 Αποστόλων συνοδεία τως εκπαιδευτικών Ακάμπαλη Ελένη και Δοβρίδη Θεόδωρου.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών και πιο συγκεκριμένα στο αντικείμενο της 2η θεματικής ενότητας, κεφάλαιο 4ο: Ορθόδοξες εικόνες, ονόματα και προσωνύμια της εκκλησίας.

Τους μαθητές υποδέχθηκε προϊστάμενος του ιερού ναού π. Ιωάννης Ιωαννίδης ο οποίος αφού τους ξενάγησε και εξήγησε τα μέρη του ναού, αφηγήθηκε την ιστορία των εικόνων του ιερού, εξήγησε τη χρήση διάφορων αντικειμένων και  απάντησε στις απορίες τους.

Ειδική αναφορά έγινε και στην οικογένεια των ευεργετών Χατζησταύρου κάτι που οι μαθητές άκουσαν για πρώτη φορά.