Η Ομάδα Διάσωσης Υπεράσπισης Ζώων “Αnimal Rescue and Defensce Squad”στο σχολείο μας.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Την Πέμπτη 28 Μαρτίου επισκέφτηκε το σχολείο μας η εθελοντική Ομάδα Διάσωσης Υπεράσπισης Ζώων “Αnimal Rescue and Defensce Squad” στα πλαίσια θεματικής των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα “Τα Δικαιώματα των Ζώων”.

Η ομάδα έχει έδρα την Θεσσαλονίκη αλλά δρα όπου υπάρχει ανάγκη διάσωσης άγριων ή αδέσποτων ζώων καθώς και σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών.

Οι μαθητές της Δ΄ και Ε’ τάξης ενημερώθηκαν για τους τρόπους παρέμβασης σε περιπτώσεις κινδύνου καθώς και για τα ζώα της πανίδας της περιοχής μας.

Η μεγάλη έκπληξη ήταν η παρουσία του Καλαμπόκη. Ενός μεγάλου κίτρινου καλαμποκόφιδου το οποίο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά και να ενημερωθούν για τη χρησιμότητα του στις αγροτοκαλλιέργειες.

Μέσα από την προσέγγιση αυτή σκοπός ήταν να αποκτηθεί η γνώση πως όλα τα είδη είναι χρήσιμα για τον άνθρωπο έχουν δικαιώματα και λόγο ύπαρξης στη γη.