Χελιδονίσματα από το Στ2 στην πλατεία της Ξάνθης

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Με περισσή χαρά η Στ2 τάξη του σχολείου μας, την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024, πήρε μέρος στην εκδήλωση του Θρακιώτη μουσικού Χρήστου Χατζόπουλου στην Πλατεία της Ξάνθης.

Ο γνωστός μουσικός Χρήστος Χατζόπουλος οργάνωσε και πάλι φέτος τη γιορτή αυτή της άνοιξης, τα Χελιδονίσματα, με ποίηση, τραγούδια και χορό στο θερινό θεατράκι της πόλης μας.

Για το λόγο αυτό γράψαμε ποιήματα για την άνοιξη που τα παιδιά απαγγείλανε με καμάρι,  τραγουδήσαμε και χορέψαμε μελοποιημένα ποιήματα του ποιητή μας Γεώργιου Βιζυηνού από τη συλλογή του για παιδιά σε ρυθμούς παραδοσιακούς που μελοποίησε ο κ. Χατζόπουλος.

Συναντηθήκαμε όχι μόνο με  παιδιά από πολλά σχολεία που  βρέθηκαν κι αυτά εκεί, αλλά κυρίως με την παράδοση και τη δύναμη της Τέχνης που μας δίνει πνοή και κουράγιο για ένα καλύτερο αύριο.