Project : New Year’s Day in Old Times

E TWINNIG ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Οι μαθητές του Δ1 έκαναν ένα συναρπαστικό ταξίδι για να ανακαλύψουν τις πλούσιες παραδόσεις της Πρωτοχρονιάς από όλο τον κόσμο. Το έργο ξεκίνησε με σχολικές παρουσιάσεις για περίπου 30 ευρωπαϊκά σχολεία, προάγοντας μια αίσθηση ενότητας και προσδοκίας. Κατόπιν δημιουργήθηκε ένα λογότυπο που αντιπροσώπευε αυτήν την πολιτιστική εξερεύνηση, ενώ στη συνέχεια οι μαθητές εμβάθυναν από κοινού στις ιστορικές και πολιτιστικές λεπτομέρειες των πανηγυρισμών της Πρωτοχρονιάς ανά τον κόσμο. Δουλεύοντας σε διακρατικές ομάδες, ανακάλυψαν παραδόσεις και έθιμα, δημιούργησαν συνεργατικά e-book, συνέθεσαν ένα τραγούδι και το τραγούδησαν στην μητρική τους γλώσσα, αντάλλαξαν πληροφορίες, μοιράστηκαν γνώσεις,απέκτησαν εμπειρίες.