«Η Εκπαίδευση και ο ξεριζωμός του Ελληνισμού»

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Οι μαθητές του ΣΤ1  με αφορμή τη συμμετοχή τους στον 9ο Διεθνή Σχολικό Διαγωνισμό με τίτλο «Η Εκπαίδευση και ο ξεριζωμός του Ελληνισμού» που διοργανώνεται από το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων συνέγραψαν συλλογή διηγημάτων με τίτλο: «Η ζωή μου πριν και μετά την Καταστροφή».

Τα διηγήματα εντάσσονται στην θεματική ενότητα  «Καθημερινή ζωή και Παιδική Ηλικία πριν και μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή».  Οι μαθητές διάλεξαν μια φωτογραφία ανήλικου παιδιού από τα τεκμήρια της εποχής και προσπάθησαν να αφηγηθούν την ιστορία του σύμφωνα με όσα διδάχτηκαν, ερεύνησαν και ανακάλυψαν.

Η συλλογή επισυνάπτεται στις ιστοσελίδες του σχολείου και του τμήματος

Εξώφυλλο

Συλλογή διηγημάτων -σώμα. (1) (1)

photo credit: Αφίσα της Αμερικανικής Επιτροπής Αρωγής στην Εγγύς Ανατολή για τη συγκέντρωση κεφαλαίων για τα 400.000 λιμοκτονούντα ορφανά από την Οθωμανική Αυτοκρατορία που βρήκαν καταφύγιο στην Αρμενία, την Ελλάδα, τη Συρία και την Περσία, 1917.