Μια “γλυκιά” επίσκεψη

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

Τη Δευτέρα, 11/12/23, οι μαθητές της Α’ τάξης επισκέφθηκαν το εργαστήρι ζαχαροπλαστικής «Γλυκοπωλείον», στα πλαίσια του μαθήματος της 2ης ενότητας της Γλώσσας «Στο ζαχαροπλαστείο του Γλυκόσαυρου» και σε σχέση πάντα με τον α’ κύκλο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα: Διατροφή-Αυτομέριμνα. Είδαν από κοντά πώς φτιάχνονται τα γλυκά, έδωσαν σχήμα στη ζαχαρόπαστα, έφτιαξαν μελομακάρονα και διακόσμησαν με φαντασία χριστουγεννιάτικα σπιτάκια από σοκολάτα. Οι μαθητές διαπίστωσαν με βιωματικό τρόπο τη συμβολή της ζάχαρης στις γλυκές δημιουργίες και αντιλήφθηκαν πως η τήρηση του «παν μέτρον άριστον» είναι το κλειδί της υγείας των δοντιών, αλλά και του οργανισμού μας γενικότερα.

Ευχαριστούμε το προσωπικό του εργαστηρίου, οι οποίοι ήταν όλοι τους «γλυκύτατοι»!