ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ – ΔΕΝΔΡΟΦΥΤΕΥΣΗ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ
[smartslider3 slider=8]

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας την Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου 2020 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο τυπογραφείο Telia και Pavla στη βιομηχανική περιοχή Ευμοίρου με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Μιχαλιέρη Ευαγγελίας, Παρσάνογλου Αθανάσιου και Κόντα Αλεξάνδρας στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας Βιβλία- Βιβλιοθήκες. Έγινε ενημέρωση για την ιστορία και την εξέλιξη της τυπογραφίας μέχρι σήμερα από τον κύριο Πασχίδη, ιδιοκτήτη του τυπογραφείου. Οι μαθητές χειρίστηκαν μια τυπογραφική μηχανή παλαιού τύπου τυπώνοντας τη δική τους αναμνηστική κάρτα και παρακολούθησαν τη λειτουργία σύγχρονων μηχανημάτων και ταυτόχρονα ενημερώνονταν για την εργασία που έκανε το καθένα από αυτά. Με αυτό τον τρόπο γνώρισαν τη διαχρονική διαδρομή εκτύπωσης ενός βιβλίου. Όλοι αποχωρίσαμε ενθουσιασμένοι και απόλυτα ικανοποιημένοι από την επίσκεψή μας έχοντας παραλάβει ο καθένας το δικό του δώρο που μας χάρισαν οι ιδιοκτήτες.
Το δεύτερο μέρος της επίσκεψης περιελάμβανε επίσκεψη στο Περιαστικό Δάσος της Ξάνθης υπό την καθοδήγηση κ. Παντελή Θεοδωρίδη και της Φωτεινής Δουκαλιάνου , υπεύθυνων της Δασικής Υπηρεσίας Ξάνθης. Στα πλαίσια του μαθήματος Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή με θέμα την κλιματική αλλαγή πραγματοποιήθηκε εθελοντική δενδροφύτευση. Αρχικά έγινε συζήτηση με θέμα το δάσος και τις ωφέλειές του στο περιβάλλον και στον άνθρωπο. Κατόπιν πραγματοποιήθηκε η δενδροφύτευση από τους μαθητές με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών και των υπευθύνων. Η επίσκεψη τελείωσε με μια μικρή ανάπαυλα για παιχνίδι στον αύλειο χώρο του ξενοδοχείου του Αγκόρτσα.